3×3 Varkiza: Οι αθλητές του Πρωτέα Βούλας σάρωσαν τα μετάλλια

Για τρίτη συνεχή χρονιά, ο θεσμός του 3×3 μπάσκετ που διοργανώνεται από τον Δήμο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης και την ομάδα του Greece3x3 μεταμόρφωσε την κεντρική πλατεία Βάρκιζας
διοργανώνοντας μια μεγάλη γιορτή για το μπάσκετ για μικρούς και μεγάλους. Το τουρνουά προσέλκυσε αθλητές και κοινό από όλη την περιοχή, με τις ομάδες του Πρωτέα Βούλας να αποτελούν
την πιο πολυπληθή συμμετοχή.

Περισσότερα από 200 παιδιά του Πρωτέα συμμετείχαν στο τουρνουά, και αγωνίστηκαν με πάθος και αφοσίωση. Το τουρνουά ήταν γεμάτο από ένταση και αγωνία, με πάνω από 15 παιχνίδια να κρίνονται στην παράταση. Οι αθλητές μας κατέκτησαν μεγάλες επιτυχίες σε διάφορες ηλικιακές κατηγορίες: Στις κατηγορίες U9, U13 και U15 οι ομάδες του Πρωτέα Βούλας κατέκτησαν το Χρυσό Μετάλλιο, ενώ στην κατηγορία U11 οι αθλητές μας με τα χρώματα του Πρωτέα πήραν το Ασημένιο μετάλλιο.

Η κατηγορία Men U18 έλαμψε με τη συμμετοχή του εφόρου μας Ξενοφών Κολοκυθά, και του αρχηγού της ομάδας των γονέων Proteas Dads Νίκου Σωτηροπούλου, κατακτώντας το Χρυσό Μετάλλιο.

Το τουρνουά διήρκεσε από την Πέμπτη 14 έως και την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου και αποτέλεσε μέρος της FIBA VARKIZA LITE QUEST BY GREECE 3X3 2023, του μεγαλύτερου τουρνουά OPEN BASKET 3on3 – 3X3 στην Ευρώπη της FIBA. Στόχος της διοργάνωσης είναι η πρόκριση των νικητών στους Τελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023. Ο Πρωτέας Βούλας με αυτές τις κατακτήσεις αποτελεί μέρος της διεθνούς μπασκετικής κοινότητας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες του Πρωτέα Βούλας για τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις αυτό το τετραήμερο! Συνεχίζουμε να αναδεικνύουμε το ταλέντο και το πάθος των νέων αθλητών μας,
προωθώντας μια δυνατή κοινότητα αθλητικής ανάπτυξης και επιτυχίας.

Πρωτέας Βούλας: μια ομάδα, μια οικογένεια!