Ο Πρωτέας γράφει ιστορία! Ο πρώτος Ευρωπαϊκός αγώνας συνοδεύεται με τεράστια νίκη!

Στην πρεμιέρα των ομίλων του EuroCup που αποτέλεσε και τον πρώτο Ευρωπαϊκό αγώνα στην ιστορία του Πρωτέα, η ομάδα μας πήρε μια τεράστια νίκη στην παράταση απέναντι στη Sepsi-Sic από τη Ρουμανία.

Ο Πρωτέας έχοντας σε μεγάλη μέρα την Anisha George η οποία πέτυχε 32 πόντους μαζεύοντας και 16 ριμπάουντ, ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο στο +9 (25-16) ενώ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +12 (44-32).

Στην επανάληψη η ομάδα μας άντεξε την αντεπίθεση της Sepsi, με το 3ο δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα μας στο +1 (57-56). Στο τέλος αν και έχασε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι στην τελευταία κατοχή της κανονικής περιόδου με το σκορ να είναι στο ισόπαλο 67-67, η ομάδα μας βρήκε τη δύναμη να παίξει με καθαρό μυαλό στην παράταση και βάζοντας μεγάλα σουτ αλλά και βγάζοντας σπουδαίες άμυνες κέρδισε τον αγώνα.

Βροντερό παρών έδωσαν οι φίλοι του Πρωτέα και πιο συγκεκριμένα πολλοί μικροί αθλητές και αθλήτριες από την Ακαδημία μας, δίνοντας ώθηση στην ομάδα μας να φτάσει σε αυτή την ιστορική νίκη.