Ιστορική πρεμιέρα και ιστορική νίκη στην Elite League!

H ιστορική πρεμιέρα στην Elite League συνοδεύτηκε με νίκη για την ομάδα μας που επικράτησε του Βίκου Ιωαννίνων με 82-73 στη Βούλα.

Ο Πρωτέας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 28-20, το οποίο δεν μπόρεσε να κρατήσει στο 2ο δεκάλεπτο, κλείνοντας οτ ημίχρονο στο ισόπαλο 41-41.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Coach Κωνσταντινίδη μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη, έχοντας καθαρό μυαλό και παίζοντας καλή άμυνα κυριάρχησαν στην 3η περίοδο και διατήρησαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο παίρνοντας τη 1η νίκη του συλλόγου σε επίπεδο Elite League (A2). Η νίκη αυτή βάζει τις καλύτερες δυνατές βάσεις για την ομάδα μας για τη δύσκολη και απαιτητική συνέχεια του πρωταθλήματος

MVP για την ομάδα μας ήταν ο Παναγιώτης Κόης συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης με 19 πόντους και 9 ασίστ ενώ ακολούθησε ο Derrick Williams με 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και με 22 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα:

Διαιτητές: Μαλαμάς-Ρίζος-Λεβεντάκος (Ζαγκλής)

Δεκάλεπτα: 28-20, 41-41, 63-55, 82-73

Πρωτέας Βούλας (Κωνσταντινίδης): Κουφόπουλος4, Κόης 19 (1), Γκρέκας 5 (1), Νεόφυτος, Γουόκερ 22 (1), Ματσάγγος 7 (2), Άβαρε 2, Μπέλη 4, Αδαμόπουλος, Κόνγουεϊ 12 (2), Χαρούνι 3, Τάταρης 4

Vikos Φalcons (Μούτσιος): Γεωργαλάς 11, Ερμείδης, Μητρόπουλος, Μανοΐλοβιτς 8, Γοργόνης 11 (3), Γράβας 10, Μανάκας 4, Ναυπλιώτης 3 (1), Σάιμπερτ 18 (4), Παύλος 8 (2), Αναγνωστάκης

Στο γήπεδο σήμερα είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε τον Δήμαρχο Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, Γρηγόρη Κωνσταντέλλο.

Ο Πρόεδρος του Πρωτέα Στέργιος Γιωργακόπουλος παραδίδει το εισιτήριο διαρκείας του Δημάρχου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης για τους αγώνες της Ανδρικής ομάδας στην Elite League και το αντίστοιχο για τους αγώνες της Γυναικείας ομάδας για την Α1 και το EuroCup, ως δείγμα ευγνωμοσύνης για την προσφορά και την εξαιρετική συνεργασία του Δήμου 3Β στη διάθεση των αθλητικών εγκαταστάσεών του.

Σε αυτόν τον ιστορικό αγώνα είχαμε την ιδιαίτερη χαρά και τιμή να έχουμε κοντά μας παίκτες από την πρώτη Ανδρική ομάδα στην ιστορία του Πρωτέα.